Jack

English

lektor anglického jazyka

Hi! I’m Jack, a native speaker from Cardiff, Wales, UK. I believe that learning English should be fun, stress-free, and always personalized and customized for each student’s interests, skills and needs.

V čem lektor vyniká:

My major focus are intermediate, upper-intermediate and advanced skills students (mainly adults), who need to improve their pronunciation, vocabulary and accent, gain confidence to talk, and also perhaps focus on specific topics they are interested in or need for their job/education.

  • Stress-Free and fun lectures
  • Individual approach
  • Help students gain confidence to talk
  • Developing a study plan for the individual needs of the student

Vzdělání a praxe:

  • TEFL course with a focus on online conversation teaching
  • I’ve just recently moved to the Czech Republic, and already have experience with teaching English language conversations online.
  • St. David’s College, Cardiff

Reference:

"Jack k všetkému pristupuje veľmi zodpovedne a snaží sa byť vždy ústretový. On ako lektor mi úplne vyhovuje a sadli sme si aj v osobnej rovine. Hodiny máme usporiadané s tým, že vždy, keď je nejako časovo obmedzený a pod., komunikuje to s dostatočným predstihom. Pre mňa úplne ideálny prístup. Ďakujem" - Peter A., individuální online lekce

"Lekce s Jackem jsem si opravdu užila. Hodně jsme konverzovali o různých každodenních i světových tématech. Jack je velmi komunikativní a hodina s ním vždy utekla jako voda. Jack měl pro mě vždy připravené nějaké cvičení a také domácí úkol na danou problematiku, ale větší část výuky byla konverzace, během níž opravoval případné chyby. Hodiny angličtiny s Jackem bych si velmi ráda zopakovala znovu." - Veronika O., individuální lekce

arrow-rightcross-circle